Konferencje Wielkopolska – sale konferencyjne Kalisz

2 środa, Listopad 28th, 2018

Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka)

Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka)

Park Narodowy Krka został założony w 1985 roku i zajmuje obszar o powierzchni 142 km2. Rezerwat znajduje się w środkowym i dolnym biegu rzeki Krki, która nieco dalej wpływa do Zatoki Szybenickiej. Licząca 75 km rzeka Krka ma swój początek w Górach Dynarskich, skąd biegnie przez wąwóz za Szybenikiem, tworząc po drodze malownicze wodospady i jeziora. Brzegi rzeki porośnięte są bujną roślinnością. Park Narodowy Krka stanowi również naturalne środowisko dla wielu gatunków nietoperzy i ptaków, ponadto w rzece Krka żyje około 18 gatunków ryb.

Początek obszaru objętego ochroną znajduje się w dolinie Kninu i biegnie aż do mostu w mieście Szybenik. Każdy wjazd do parku jest dobrze oznakowany, ponadto znajduje się przy nim parking, kasa biletowa oraz punkt informacji turystycznej. Aby obejrzeć z bliska wodospady Roski Slap należy udać się do miejscowości Skradin lub Miljevci a następnie zgodnie ze znakami, kierować się w stronę wodospadów. Do wodospadów Skradinski Buk najłatwiej jest dotrzeć, jadąc przez miejscowość Burnum.

Rzeka Krka przepływając przez las staje się szersza i głębsza, aż w końcu dociera do miejsca miedzy drzewami, skąd spływa kaskadami tworząc piękny, aczkolwiek budzący respekt, wodospad.Jezioro Visovac położone jest w sercu Parku Narodowego Krka. Tuż za wodospadem rzeka wpada w wąska dolinę, dalej zaś rozszerza się, tworząc jezioro.

Na niewielkiej wyspie ulokowanej na Jeziorze Visovac wznosi się XV-wieczny klasztor Franciszkanów. W II połowie wieku XVI do klasztoru przybyli franciszkanie z Bośni. Nowi mieszkańcy klasztoru przywieźli ze sobą iluminowane rękopisy oraz księgi. Trzciny i szuwary znajdujące się przy brzegu jeziora stanowią jednocześnie naturalne środowisko czapli. Można je zobaczyć jak kryją się wśród przybrzeżnych zarośli. Warto również wiedzieć, że przy jeziorze żyje około 200 gatunków ptactwa.

Skradinski Buk to 45-metrowy, niebywale malowniczy wodospad. Liczy sobie 17 kaskad, które rozpryskują wodę na znajdujące się w pobliżu ścieżki. Świeże powietrze, dzika przyroda, setki gatunków zwierząt oraz zachwycający wodospad czynią to miejsce jednym z najpiękniejszych w całej Chorwacji.

Na terenie rezerwatu znajduje się wiele baz wypadowych, z których łodzią dotrzeć można w okolice wielu wodospadów. Jedną z głównych baz jest Skradin. Pierwotnie była to niewielka iliryjska osada, która w późniejszym okresie znalazła się pod panowaniem cesarstwa rzymskiego. W IV wieku miasteczko zostało siedziba biskupstwa.

ADRES: trg Ivana Pavla II br. Szybenik

GODZINY OTWARCIA: lato: 08:00 – 20:00; park można zwiedzać samochodem lub łodzią; wjazd do parku znajduje się od strony Lozovaca lub Skradina

Ciekawe wpisy o podróżach:

About 

Related Articles