Konferencje Wielkopolska – sale konferencyjne Kalisz

4 środa, Listopad 28th, 2018

Kornat

Kornat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kornat

Kornat ma powierzchnię 68 km2, co czyni z niej największą wyspę w rezerwacie. Wznosi się tu nieduży, klimatyczny kościółek Matki Boskiej zbudowany w średniowieczu oraz VI-wieczna wieża obserwacyjna o nazwie Toreta. Ostatnia budowla stanowi znakomity przykład bizantyjskiej architektury wojskowej.

Główna miejscowością całego archipelagu jest Vrulie, w sąsiedztwie której położona jest Vela Ploca. Jest to charakterystyczne miejsce z zachwycającą kredową skałą o wysokości 150 m i szerokości 200 m, która majestatycznie pochyla się nad wodami Adriatyku pod kątem 40°.

Piskera

Piskera to niewielka wyspa, na której po dziś dzień oglądać można ruiny rzymskich budowli. W ulokowanej na tym obszarze wiosce wznosiło się niegdyś 50 domów oraz wieża, należąca do poborcy podatkowego. Obecnie znajdują się tam jedynie ruiny budowli wzniesionych w okresie rzymskiego panowania oraz piękny, XVI-wieczny kościół.

Mala Proversa

Mala Proversa to malownicza cieśnina znajdująca się między wyspą Katina a Dugi Otok. Jest to idealne miejsce dla miłośników nurkowania, ponieważ w wodach cieśniny zobaczyć można ruiny posiadłości rzymskich. Mozaiki znalezione w głębinach zatoki znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Zadarze.

Mana

Ta nieduża i niebywale malownicza wyspa znana jest dzięki zachwycającym klifom ukształtowanych w półkola. Fale morskie rozbijają się o strome klify rozpryskując wodę na wysokość przekraczającą 40 m .W 1961 roku na szczycie skał odbywały się zdjęcia do filmu Gniewne morze. Do dnia dzisiejszego zobaczyć tam można pozostałości greckiej wioski rybackiej, która wzniesiona została na potrzeby filmu.

Ciekawe wpisy o podróżach:

About 

Related Articles